Segítség a vásárláshoz: Bébiőrök
Ha hallótávolságon kívül akad dolgod, miközben a pici békésen szunyókál, vagy a babaszoba távol van a szülői hálótól, a konyhától, a nappalitól, esetleg a kicsi a kertben alszik, míg te a házban tartózkodsz – szükséged lehet egy bébiőrre, ami jelez, ha a kicsi felébred.
Hogyan működik a bébiőr?
A bébiőrök között vannak többcsatornásak, olyanok, melyek a rádiófrekvenciákat használják, DECT-technológiával működők, és az internethálózaton keresztül okostelefonhoz, tablethez és számítógéphez csatlakoztathatók. A legtöbb készülék esetén van egy adó (a gyermeknél) és egy vevő (a szülőnél) egység. A szülői egység jelez (típustól függően hanggal, fénnyel, rezgéssel), ha felébredt a pici. Egyes típusoknál a vevő egység maga az okostelefon, de létezik olyan is ezekből, amelyikhez külön vevőegység is vásárolható.
Típusok és tulajdonságaik
Léteznek olyan bébiőrök, amelyek légzésfigyelővel kombináltak, de vásárolhatsz csak bébiőrt is.
- A bébiőr egy bébiegységből és egy szülői egységből áll. Ezeket több szempont szerint is csoportosíthatjuk:
- Analóg vagy digitális: Az analóg bébiőrnél te állítod be és választod ki a megfelelő csatornát, amin keresztül hallod a babát. A digitális bébiőrnél viszont a rendszer (DECT) automatikusan megtalálja a megfelelő csatornát. A készülékek többsége ma már digitális.
- Létezik olyan típus, melynél a szülői egység hanggal és fénnyel, illetve bizonyos típusok esetén rezgéssel jelez, de van olyan is, amelynél a bébiegység kamerával van felszerelve, így a szülői egységen láthatod a baba minden rezdülését. Az okostelefonhoz kapcsolódó készüléknél egyszerre több telefonról is lehet nézni a babát, akár éjjel is. Hanghatásra bekapcsol az infravilágítás, hogy láthasd a picit. Egy ilyen kamerás bébiőrrel könnyebben meg tudod ítélni, hogy feltétlenül oda kell-e menned a gyermekhez, mert nem tud máshogy megnyugodni, vagy esetleg várhatsz még pár percet, mert vissza tud aludni magától is. Ennek főleg akkor van jelentősége, ha a babaszoba a lakás távolabbi pontján van, hiszen így nem kell – esetleg feleslegesen – nagy távolságokat bejárnod, vagy ha nagyobb gyermekeddel éppen elmélyülsz valamilyen tevékenységben, míg a kicsi alszik, és ezt nem szívesen zavarnád meg, ha nem muszáj.
- Vannak egyirányú bébiőrök: ezeknél hallod a picit, de nem tudsz szólni hozzá a bébiőrön keresztül. A kétirányú készülékeknél beszéd közben egy gomb nyomva tartásával a kicsihez tudsz szólni, így távolról is meg tudod nyugtatni.
- Légzésfigyelő és bébiőr egyben: ennél a típusnál a két funkció együtt is, de a bébiőr külön is használható.
Mit kell tudni a hatótávolságról?
Bébiőr vásárlásánál mindenképpen figyelembe kell venni, hogy milyen helyen laksz: téglaépítésű házban, panelben, családi házban vagy többszintes épületben. Ez azért fontos szempont, mert a készülék dobozán olvasható hatótávolság sík terepre vonatkozik, de azt jelentősen (akár 40%-ban is) csökkentheti például a vasbeton fal, vagy bármi, ami az adó és a vevő között helyezkedik el. Ha kertes házban laksz, akkor a kert és a lakás/ház közti távolságot se felejtsd ki a számításból.
A különböző bébiőrök hatótávolsága 100 és 800 méter között van.
Azok, amelyek interneten keresztül csatlakoznak, bármilyen távolságból működnek.
Egyéb jellemzők
- a bébiegység és a szülői egység elemről vagy elemről és hálózatról is működtethető, esetleg tölthető akkumulátorral rendelkezik;
- hangerő-szabályozás: minden típusnál;
- minden készülék többcsatornás, van olyan, amelyiknél te választod ki a csatornát, de a legtöbb típusnál a készülék automatikusan választ: annál jobb, minél több választható csatornával rendelkezik.
Típusonként változó extrák
- interferencia-mentesség: más bébiőr, rádió nem tud bezavarni, így elkerülhető a téves riasztás.
- energiatakarékos üzemmód: a készülék kikapcsolt állapotban van, de ha mozgást érzékel, aktivizálódik és jelez;
- éjszakai fény;
- hőfok kijelzése;
- páratartalom kijelzése;
- dallam lejátszása;
- a szülői egység távirányítóként is működik: a bébiegységet lehet vele távolról vezérelni, például lehet dallamot vagy éjszakai fényt kapcsolni vagy csatornát váltani, ha az éppen működő csatornába valami bezavar;
- digitális kijelző: ezen látható az éppen aktuális összes beállítás, szobahőmérséklet és páratartalom, töltöttségi szint
- időzítő riasztás pelenkacseréhez, etetéshez;