Segítség a vásárláshoz: Fogkefe, fogdörzsölő, fogápoló szett
A gyermek szájhigiéniájának megteremtéséhez napi rendszerességgel (a fogorvosok ajánlása alapján legalább napi 3 alkalommal, a főétkezések után) szükséges a fogápolás, amihez jó minőségű fogkefére (és fogkrémre) van szükség.
Érdemes először játékos formában megismertetni a kicsit a fogmosás rejtelmeivel, amiben a különböző színes fogdörzsölők, fogkefék is segíthetnek.
Típusok és tulajdonságok:
- Már az első fog kibújása előtt elkezdheted használni az ujjra húzható fogdörzsölőt, ezzel nemcsak tisztítani, de masszírozni is tudod a baba fogzáskor feszülő ínyét. A legtöbb típus már akár újszülöttkortól használható (szilikon, textil).
- Az első fogak áttörése után az ujjra húzható fogdörzsölő, illetve ujjra húzható fogkefe használatát javasoljuk (szilikonból készülnek, így nem bántják a baba ínyét). Ezeket külön, vagy szettben is meg lehet vásárolni.
- A szoktatós fogkeféket kb. a gyermek féléves korától érdemes használni. Egy csomagban 2-3 fajta fogkefét találsz: rágókás véggel (ínymasszírozó), gumis sörtés véggel (fogdörzsölő), vagy normál sörtével (fogkefe).
- A fogdörzsölők után, vagy ezek mellett át lehet térni az életkornak megfelelő fogkefe használatára is. Ebből létezik olyan szett, ami tartalmaz egy karimát is. Ha ezt ráhúzod a fogkefére, megakadályozza, hogy a baba lenyomja a torkán a fogkefét, vagy megsebesítse vele a szájpadlását.
Fogkefetípusok: elektromos, manuális.
Gyerekfogkrém, fogtisztító kendő
A gyermek szájhigiéniájának megteremtéséhez napi rendszerességgel (a fogorvosok ajánlása alapján legalább napi 3 alkalommal, a főétkezések után) szükséges az íny és a fogak ápolása:
- Már az első fog kibújása előtt (kb. 6 hónapos kortól) el kell kezdeni a fogápolást: létezik ujjra húzható stimuláló, amit az életkornak megfelelő gyerekfogkrémmel együtt használhatsz az íny bedörzsölésére. A fogtisztító kendővel az első fogak előbújásakor tudod tisztítani a baba fogait.
- Később moshattok együtt fogat a kicsivel, mutasd meg neki, te hogy szoktad, mi a menete stb.
Érdemes először az esti fürdetéseknél próbálkozni, és ha ez már rutinná válik, akkor minden reggel, illetve délben is (nagyobb gyerekek bölcsődében, óvodában) rendszeresíteni.
Milyen fogkrémet válasszak?
- A fogkrémválasztásnál fontos szempont lehet, hogy lenyelhető-e, illetve mit tartalmaz (fluorid, xilit stb.).
- Nagyon fontos, hogy mindig az életkornak megfelelőt válaszd, mert ennek az összetétele és az íze is éppen olyan, ami a kicsinek megfelelő.
- Mentolos vagy gyümölcsös ízesítésben kaphatóak, kisebb gyerekek általában jobban szeretik a gyümölcsös változatot. A megszokott ízt nem érdemes lecserélni.
Használata: borsónyi mennyiséget nyomj a fogkefére, és ezzel dörzsöld át a kicsi fogait.
Borostyánlánc
A borostyánkő a népi gyógyászat szerint támogatja szervezetünk immunképességét, így számos bőrbetegségre, allergiára, bronchitisre, de főképpen fogzási fájdalmak enyhítésére alkalmazzák. Egyes megfigyelések szerint lázzal járó betegségeknél is segíti a gyógyulást.
A borostyánkő fosszilis (több tízmillió éves) fenyőgyanta. A benne rejlő illóanyagok bőrrel érintkezve fejtik ki fájdalomcsillapító, nyugtató hatásukat, ráadásként a baba öltözékét is díszítik.
A változó formájú (ovális és kör) balti borostyánból készült nyakláncokat már újszülöttkortól használhatod a kicsinek.